Prezidentské voľby by mali vyústiť do pozitívnej zmeny

Autor: Rudolf Fábry | 3.10.2013 o 12:44 | (upravené 3.10.2013 o 13:55) Karma článku: 8,45 | Prečítané:  475x

  Na jar zadujú v prezidentskom paláci nové vetry. Na prvý pohľad celkom príjemné konštatovanie. O to príjemnejšie, že zmena je istá, lebo súčasný prezident už kandidovať nemôže. Avšak, keď sa trochu zamyslíme, kto by mohol Ivana Gašparoviča vystriedať, nadšenie rýchlo opadne. Je totiž veľmi reálne, že novým prezidentom  bude človek, ktorý je síce o poznanie obratnejší, ale vecne a politicky je so svojím predchodcom prepojený pupočnou šnúrou populizmu. Áno, ide o súčasného premiéra Fica.

Ten zatiaľ všetky domnienky okolo svojej kandidatúry úspešne rozptyľuje do stratena. Z hľadiska výsledku prezidentských volieb môže byť takéto správanie sa kľúčové. Buďme však objektívni a jedným dychom povedzme aj to, že tento postup je celkom legitímny. Fico nič v tejto otázke nekomentuje a teda nič nenecháva na náhodu, ktorá vie byť vrtkavá. Proste silný, veľmi silný kandidát.

                Oveľa menej transparentná situácia je u „protistrany“. Tá ponúka verejnosti niekoľko kandidátov, viac či menej známych a úspešných ľudí. Medzi nimi sa ale nenachádza favorit, ktorý by vyčnieval z radu. Ktorý by súboj na dve ťažké kolá nielen uhral, ale aj vyhral. Je totiž takmer isté, že meno nového prezidenta určí až druhé kolo.

                Postup opozície je nesúrodý a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že bude iný. Čo sa týka „nestraníkov“, tak tu je situácia o čosi lepšia. Ale úprimne povedané ani u týchto mien nenachádzam typ kandidáta, ktorý má na to. Samozrejme, že všetko je možné, ale v danom prípade ide o veľa. Preto domnienky treba nechať domnienkami a stavať na faktoch.

Zmena v štýle vykonávania prezidentského úradu ma šancu na úspech len vtedy, keď nastane zmena aj v portfóliu kandidátov. V známom českom filme “ Vesničko má středisková“ vyslovil Rudolf Hrušinský jednu, pre túto situáciu veľmi výstižnú a vhodnú, myšlienku: „Keď je niekto jediný, kto TO môže urobiť, tak to jednoducho musí urobiť!“

Možno na kandidátnej listine nájdeme takéto meno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zomrel Gene Cernan, posledný muž, ktorý kráčal po Mesiaci

Cernan strávil na povrchu Mesiaca 73 hodín. Astronaut mal slovensko-českých predkov.

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Dopravca končí koncom januára.

EKONOMIKA

Odhalili daňový podvod so sušenými hríbmi

Spoločnosti zrejme predpokladali, že dodávka nebude podozrivá.


Už ste čítali?